فضای مجازی و حمایت از کالای ایرانی


دبیرخانه جشنواره سه شنبه 27 آذر 1397 ساعت 9:9:27 104 مشاهده

فضای مجازی و حمایت از کالای ایرانی

فضای مجازی و حمایت از کالای ایرانی

فضای مجازی، پدیده ای مهم و تأثیرگذار در عصر جدید است که در کنار تهدیدهایی که دارد، فرصت های مناسبی را برای رشد و پیشرفت انسان در ابعاد مختلف زندگی‏‌اش فراهم کرده است. یکی از این فرصت ها، زمینههای مرتبط با فعالیت های اقتصادی است. سال 1397 توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شده است. فلسفه نامگذاری سال ها، همیشه جلب توجّه مردم به یک ارزش خاصّ و همین طور توجه به یک مشکل است. از سال 1388، نامگذاری سال ها پیرامون مسائل اقتصادی کشور بوده است که این خود، وجود دغدغه هایی در این حوزه از مسائل کشور را بیان می کند. از این رو، توجّه به ابعاد مختلف این مسئله کلّی و به طور مشخص، موضوع سال 1397 که «حمایت از کالای ایرانی» نام گرفته است، مهم می نماید. یکی از این ابعاد، فضای مجازی است که در این روزگار، در همه جای زندگی مردم نفوذ و تأثیر دارد.

با عنایت به ظرفیت های متنوع موجود در  عرصه  فضای مجازی و اقبال عمومی به این فضا، در طول سالیان اخیر، ضریب رشد کسب و کار در این حوزه با روندی رو به رشد همراه بوده است. صنعت آی تی، رابطه تنگاتنگی با اقتصاد دارد؛ به نحوی که گفته می شود: «صنعت آی تی، جزو پنج صنعت سودآور دنیا در حوزه های مختلف است و به نحوی با زندگی مردم گره خورده که بخش جدانشدنی حوزه اقتصاد است».

حضور در فضای مجازی و استفاده از آن برای تقویّت تولید ملّی و حمایت از کالای ایرانی را از چند حیث می توان مورد بررسی قرار داد.

 1.  سخت افزار و تجهیزات

حیثیّت اوّل، سخت افزار و تجهیزات مختلف مورد نیاز در این عرصه است. باید به مقدار ممکن در این زمینه تلاش شود، توان تولید تجهیزات داخلی افزایش یابد، درباره آن اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد، برای استفاده از محصولات داخلی تبلیغات کافی انجام شود و به دنبال آن، برای مصرف کالای داخلی وجود حسّاسیت و تعصّب وجود داشته باشد. این مسائل، مانند سایر کالاها و لوازم در صنعت های دیگر بوده و اختصاص به فضای مجازی ندارد و خودکفایی در آن، مرهون مسائل مختلفی است که در این نوشتار مورد بحث نیست.

 

 1. نرم افزار و محتوا

حیثیّت دوم، نرم افزار است. تولید هر گونه نرم افزار، اعم از برنامه های رومیزی، اینترنتی و موبایلی، از عرصه های مهم و گسترده ای است که می تواند تأثیر بسیاری بر رونق تولید و اشتغال داشته باشد. هر نرم افزار، پایگاه و ابزاری که تولید می شود، اگر جنبه کاربردی داشته باشد یا در یکی از حیطه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، بازی و سرگرمی کارایی داشته باشد، علاوه بر داشتن فواید فرهنگی، زمینه ای برای رشد و توسعه اقتصاد ملّی و ایجاد اشتغال برای جوانان را فراهم می آورد.

البته توجّه به این نکته لازم است که تولید نرم افزار و راه اندازی هر پایگاه یا توسعه هرگونه برنامه موبایلی، به ناچار با محتوا گره خورده است. بنابراین، تولید محتوا، ساماندهی آن و نیز غنی سازی محتوا، یک مسئله اساسی است که علاوه بر تقویت و رشد سطح دانش و فرهنگ هر جامعه، زمینه مهمّی برای توسعه اقتصادی و کارآفرینی برای جوانان و اندیشمندان است. در این باره، وجود مؤسسات دانش بنیان و همّت و پشتکار جوانان، نقش مهمّی در تولید و توسعه برنامه ها و نیز تهیه و تألیف محتواهای برنامه ها در فضای دیجیتالی دارد. این مسئله، به طور قطع، تأثیر بسزایی در رونق کسب‌وکار از طریق فضای مجازی دارد و می‌تواند نقش مهمی در این باره ایفا کند.

ایجاد شبکه ملّی اطلاعات و جذابیّت در شبکه های اجتماعی داخلی و دستیابی به اینترنت پاک، همگی در گرو تولید محتوای متناسب با شاخص های بومی و فرهنگی است و می تواند سهم فنّاوری اطّلاعات را در اقتصاد کشور افزایش دهد.

شبکه ملی اطلاعات، علاوه بر درآمدزا بودن می تواند در کشور اشتغال ایجاد کند. فضای مجازی، همانند فضای حقیقی است که می توان با ایجاد محتوای سالم در آن، از ورود محتوای ناسالم جلوگیری کرد. همه این مسائل، ضرورت ایجاد شبکه ملّی اطلاعات و لزوم مشارکت بخش های دولتی و خصوصی در آن را دو چندان می کند.

 1. ویژگی ها و امکانات فضای مجازی

حیثیت سوم، ویژگی ها و امکاناتی است که در این فضا مهیا شده است؛ ویژگی هایی که می تواند از جهات مختلف، زمینه اطّلاع رسانی درباره کالای ایرانی، ترغیب به مصرف آن و فرهنگ سازی در این باره را فراهم آورد. در این باره مناسب است تا نگاهی به ویژگی های فضای مجازی بیندازیم و نقش و جایگاه هر یک را در خصوص حمایت از کالای ایرانی بررسی کنیم.

فضای مجازی، مانند هر پدیده دیگر، دارای ویژگی های مثبت و منفی است. باید به ویژگی های مثبت آن به عنوان یک فرصت نگریست و درست و به موقع از آن استفاده کرد و از ویژگی های منفی آن، به عنوان یک چالش و مشکل دوری کرد. برخی از مهم ترین ویژگی های فضای مجازی که در بحث حمایت از کالا و خدمات ایرانی می تواند یک فرصت باشد و مورد حمایت قرار گیرد، عبارت اند از:

  1. عمومی بودن:  این ویژگی فضای مجازی، به عموم کاربران در هر زمان و از هر جای دنیا این امکان را می دهد تا از طریق این بستر، به شیوه ای آسان و راحت، داده های مورد نظر خود را بیابند و برای هر گونه تعامل، با دیگران ارتباط برقرار کنند. فضای مجازی، در اختیار همگان است و تولیدکننده و مصرفکننده در هر سطحی که باشند، می توانند برای اطلاع رسانی و اطّلاع یابی از محصولات و خدمات مورد نظر خود، از آن استفاده کنند.

در گذشته ای نه چندان دور، فقط افراد خاصّی، آن هم در شهرهای بزرگ، می توانستند از طریق نشریات و مطبوعات به اطّلاعات دسترسی داشته باشند و از اخبار روز و مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مطّلع شوند؛ امّا امروز در دوره فضای مجازی و پیشرفت دنیا بر اساس یافته های جدید مبتنی بر فنّاوری اطّلاعات، تمام افراد حتی در دورترین نقاط نیز می توانند به شکل برابر از این امکانات بهره مند شوند، به راحتی به اخبار و اطّلاعات دسترسی یابند، داده های خود را به اشتراک بگذارند و از نیازهای دیگران مطّلع شوند و نیازمندی های خود را اعلام نمایند. این ویژگی، در حقیقت، نوعی عدالت رسانه ای است که اتفاق افتاده است؛ پدیده ای که در رونق کسب و کار و برآمدن نیازهای شهروندان کارگشاست.

  1. دستیابی به اطلاعات نهایی و روزآمد در کمترین زمان: در این فضا، آخرین اطّلاعات تخصّصی در زمینه های مختلف همچون: اعتقادی، اجتماعی، اقتصادی و هنری فراهم است و کاربران به صورت لحظه ای می توانند میزان قیمت، درآمد و تغییرات قیمت ها و هزینه ها را ملاحظه کنند و بر اساس آن تصمیم بگیرند. اطّلاع رسانی در این فضا، با سرعت بالا صورت می‌پذیرد. این ویژگی نیز در تبادلات اقتصادی، بسیار راهگشاست.

 

  1. جذابیت، تنوع و نفوذ بالا: جذّابیّت و تنوّع در اطّلاعاتی که در فضای مجازی ردّ و بدل می‌شود و مخاطب محور بودن اغلب داده ها در آن، به گونه ای است که امکان نظر سنجی و ارزیابی در این فضا را به بهترین شکل مهیا می نماید. میزان نفوذ آن در هر مکان و هر زمان و برای همه کاربران در هر سطحی که باشند، مشهود است؛ به ویژه میزان ضریب نفوذ و اثرگذاری شبکه های اجتماعی در زندگی انسان مدرن، تا بدان حدّ شده که زمینه را برای هر تولیدکننده کالا و هر ارائه دهنده خدمات فراهم نموده تا در صدد ترغیب مخاطبان به سوی کالا و خدمات برآید.

در این میان، شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، پیشتازند؛ به نحوی که بر اساس آمار، امروزه 33 درصد جامعه ایرانی از طریق شبکه های اجتماعی، با برندها و محصولات و خدمات جدید آشنا می‌شوند. چنان که گفته اند، پست های شبکه های اجتماعی، تا 78 درصد روی خرید مردم تأثیرگذار است. مطالب شبکه های اجتماعی، تا 85 درصد می تواند به تغییر رفتار انسان منجر شود و اعتماد به مطالب شبکه های اجتماعی، تا 46 درصد برآورد شده است.از این ویژگی، می توان برای فرهنگ سازی و ترویج کالای ایرانی و فراهم کردن زمینه حمایت از آن، استفاده کرد.

  1. ارزان و ارزنده: تبلیغ و اطّلاع رسانی در این فضا، نسبت به سایر روش ها و سایر رسانه ها، ارزان است. میزان دستیابی به ۱۰۰۰ نفر مخاطب در یک روزنامه، بیش از ۱۰۰ برابر هزینه در برابر دستیابی به همین تعداد مخاطب در یک شبکه اجتماعی دارد.

با استفاده از امکانات موجود در فضای مجازی، در بسیاری از روابط اقتصادی و اجتماعی، دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای خرید کالا یا خدمات نیست. این امر، باعث کاهش میزان قابل توجهی از هزینه های اقتصادی می شود. کاهش رفت و آمدهای غیر ضروری درون شهری و در نتیجه، کاهش مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف کاغذ و هزینه های چاپ و نشر و سایر هزینه ها، از جمله پیامدهای تبلیغ و اطّلاع رسانی در فضای مجازی است.

 

تحقق حمایت از کالای ایرانی در فضای مجازی

حال با این همه شرایط و امکاناتی که در فضای مجازی فراهم آمده، برای تحقق شعار سال 97 و حمایت از کالای ایرانی در فضای مجازی چه باید کرد؟ در پاسخ باید گفت: برخی از اقدامات، عملی و اجرائی است و بیشتر مربوط به امور زیرساخت و تجهیزات می‌شود و برخی دیگر، مربوط به محتوا و انتشار آن، و برخی نیز مربوطه به اطّلاع رسانی، تبلیغات و فرهنگ سازی است. به نظر می‌رسد، هر یک از اقدامات ذیل به نوبه خود می‌تواند سهمی در تحقق این مهم داشته باشد:

 • توجه به زیرساخت ها و سرمایه گذاری در آن. این مسئله، بیشتر باید از سوی مسئولان دنبال شود؛
 • سامان دادن به شبکه ملّی اطّلاعات؛
 • عزم ملّی مردم برای استفاده از ابزارها، برنامه ها و بسترهای مجازی داخلی که پیام رسان های ملّی، مصداق بارزی از آنها هستند؛
 • راه اندازی کمپین های حمایت از کالای ایرانی و ترویج اندیشه توجّه به تولیدات داخلی در اینترنت؛
 • فرهنگ سازی پایگاه های ارزشی، کانال ها و گروه های وابسته به افراد یا مراکز و مؤسسات مرتبط با موضوعات سبک زندگی و نهادینه کردن فرهنگ استفاده از کالای داخلی؛
 • ترغیب و تشویق به پژوهش و بررسی پیرامون موضوعات و عناوین پژوهشی و تبلیغی، توسط صاحبان قلم و اندیشه؛ به ویژه کسانی که متکفّل مؤسسات پژوهش اقتصادی هستند؛
 • تبلیغات مفید و مؤثر از طریق مراکز و مؤسسات تبلیغاتی در قالب: بنر، استیکر، جملات زیبا و سایر اقلام تبلیغاتی برای استفاده در پایگاه ها و شبکه های اجتماعی؛
 • اطّلاع رسانی مناسب توسط تولیدکنندگان و دست اندرکاران عرضه کالای ایرانی در فضای مجازی؛ به ویژه اطّلاعات مربوط به کیفیت، قیمت اجناس داخلی و مقایسه آن با اجناس مشابه خارجی؛
 • تولید برنامه هایی برای معرفی و ترویج کالا و خدمات ایرانی توسط تولیدکنندگان و توسعه دهندگان برنامه ها و نرم افزارهای رایانه ای.

 

 

 

 


فایل های ضمیمه